Jediná správná pravda. Víc jich není. Nějaké pochybnosti?

Autor: 2 Comments
A2larm dezinformační web

Politická neziskovka NELEŽ vnikla před rokem a půl proto, aby u nás pomáhala šířit jedinou správnou pravdu a zamezila existenci všech ostatních pravd. Bojují prý s dezinformacemi, ovšem jen s těmi, které jim nevyhovují.

Některé informace začínají být nepohodlné. Jako před rokem 1989

Za rok a půl stihla sestavit seznam 19 webů, které zařadila mezi dezinformační, a přesvědčila velké i menší společnosti, aby na těchto webech neinzerovaly. Mnohým webům, které přinášejí alternativní pohled na věc, tak zkomplikovala svou činnost. A všem těm, kteří si chtěli přečíst občas i něco jiného, než oficiální linku, ukázala, že informace se dnes začínají filtrovat, označovat za nepohodlné a potlačovat stejně jako před rokem 1989. 

Ti druzí mají přestat existovat. Pro jistotu.

Na seznamu se ocitly weby prvnizpravy.cz, pravyprostor.cz nebo parlamentnilisty.cz. A jasně, pravdu, pravdu a nic než pravdu tam vždy nenaleznete, ale ruku na srdce, to ani v těch mainstreamových médiích. Přičemž ta mainstreamová, která mají násobně větší dosah a těší se větší důvěře obyvatel, dokážou napáchat mnohem větší škody. 

Existují kanály, které si mohou zveřejňovat, co chtějí, včetně spekulací, nepodložených i zcela vykonstruovaných článků - dnes se jim říká dezinformace - a pak jsou tu ty, které to dělat nemohou. A ty vadí tak moc, že mají pro jistotu přestat zcela existovat.

Natálie Vachatová - Zdravý rozum do života Tweet

Jako například reportáž Kroupy o kauze Budišov, díky níž skončila Věra Jourová neprávem ve vězení, nebo jeho investigativní práce, která vyústila v článek o Paroubkovi a jeho chybném spojení s nákupem obrněnců pandur. Ony tedy ani ty Vrbětice si zatím nevedou nijak moc přesvědčivě. Ale uvidíme. A mezi tím vzpomeňme na Kundru a legendární kauzu o muži s ricinem, která se také následně ukázala jako vymyšlená. Forum24 bylo několikrát usvědčeno z lživých článků a i novinářka Petra Procházková, jak se později ukázalo, nepravdivě informovala o konfliktu v Gruzii na iDnes i na webu Euroskop.cz. Zkrátka, jsou tu kanály, které si mohou zveřejňovat, co chtějí, včetně spekulací, nepodložených i zcela vykonstruovaných článků – dnes se jim říká dezinformace – a pak jsou tu ty, které to dělat nemohou. A ty vadí tak moc, že mají pro jistotu přestat zcela existovat.

Pravda, jaká se zrovna hodí NELEŽ

„Naším cílem je omezit šíření dezinformací. Dezinformační weby často čerpají příjmy z reklamy. Odříznutím webů šířících nenávist od těchto příjmů pomůžeme dezinformacím zamezit a naopak posílit důvěru v média, která pracují s informacemi profesionálně a současně zodpovědně a poctivě,“ píše politická neziskovka NELEŽ. Své místo na slunci tedy mají jen ty weby, které hlásají pravdu, šíří lásku, jsou profesionální, zodpovědné a poctivé. To je moc hezké. A taky nereálné. Pravda je totiž v každé době jiná a často taková, jaká se zrovna hodí. Dnešek to potvrzuje více než kdy jindy.

Na seznam spolku NELEŽ nejsou umisťovány weby na základě skutečných metodik, jsou tam umístěny za názory, které se neshodují s názorovým ukotvením hrstky lidí, kteří získávají čím dál větší moc a vliv. Kde mluví peníze a moc, mlčí pravda. U NELEŽ platí dvojnásob.

Natálie Vachatová - Zdravý rozum do života Tweet

Kde mluví peníze a moc, mlčí pravda

Když to vezmu kolem a kolem, napadá mě stále stejná otázka. Proč jsou na seznam dezinformačních webů zařazeny Parlamentní listy, a třeba web A2larm nikoli? Není to proto, že by všechny ty ideologicky tendenční texty od Apoleny Rychlíkové z A2larmu byly objektivní a pravdivé. Není to ani proto, že by jejich seriály o „bělošských zločinech – zotročování, zabíjení a ničení cizích společenských řádů“ byly plné lásky a pohody. Stačí se podívat na článek s názvem „Španělskému lesbickému páru tučňáků se narodil potomek poté, co společně vyseděl cizí vejce“, aby nám došlo, že to nebude ani případ velké novinařiny. Tak proč tedy?

Ať na to budeme pohlížet z jakéhokoli úhlu, A2larm, Respekt nebo třeba Forum24 produkují stejně tak tendenční, manipulativní a občas nesmyslné články, stejně tak ohýbají společenská témata a stejně tak podporují názorově podobné politiky. V čem jsou tedy lepší než Parlamentní listy nebo kterýkoli jiný web ze seznamu? 

Jsou zkrátka ti lepší z nás. Oni mohou.
Lepší jsou prý v tom, že oni píšou v souladu se současným prosazovaným trendem progresivistické ideologie. A používají k tomu typické láskoidní narativy, jako že inkluze na školách je báječná věc, i kdyby to naše školství mělo zruinovat. Manželství by mělo být pro všechny, a tudíž adopce také, že bydlení zdarma a hned po škole je základní lidské právo, na které by měl mít právo každý student, i kdyby to mělo stát byt vaší babičky. Dočteme se, že dluhy se platit nikomu nemusí, že migrace je ryze přínosná věc, že ženy a menšiny jsou něco víc než většina. Čteme o vyvlastňování, cenzuře a rovnosti jako by to bylo něco normálního a běžného, a ten, kdo na to má jiný názor, ať prostě není. Naše společnost už nemá mít prostor pro takové konspirátory, dezinformátory a nedůvěryhodné osoby požadující jiné než oficiální informace. Skutečnost je totiž taková, že nikde nenajdete víc nenávisti, zloby a odhodlání vás zničit, než mezi těmito sluncem zalitými lidmi.

Čteme o vyvlastňování, cenzuře a rovnosti jako by to bylo něco normálního. Kdo na to má jiný názor, ať prostě není. Nikde není víc nenávisti a odhodlání vás zničit, než mezi těmito láskoidními lidmi. Jediná správná pravda. Víc jich není. Nějaké pochybnosti?

Jediná správná pravda. Víc jich není. Nějaké pochybnosti? Tweet
Sofistikovaně skrytá metodika. Neptejte se.

Čekali byste, že NELEŽ má nějakou sofistikovanou metodiku určování, co je to ten „dezinformační“ web? Mezi námi, doufejme, že nějakou má, když už začal omezovat volnou hospodářskou soutěž. Snad tam ty weby neumisťuje jen proto, že se jim nelíbí nějaké názory, co tu a tam na těch alternativních webech zaznívají. Jako například všechny ty články z druhé strany břehu, nebo ty, které zpochybňují politické neziskovky, důvěryhodnost a objektivitu pana Kartouse či jeho projekty placené z našich peněz a podobně. Protože, mezi námi, stejně dlouhá argumentace o 4 861 slovech uvedená na jejich webu k tomu, proč jsou zrovna Parlamentní listy zařazeny mezi dezinformační weby, by se dala napsat třeba i o Respektu. Včetně rozhodnutí soudů, příkladů zjevných lží a polopravd, článků zveřejněných bez dostatečného ozdrojování pouze na základě spekulací a podobně. To by ale nesměl existovat dvojí metr.

NELEŽ potírá svobodu projevu a už se našlo 150 firem, mezi nimi Glóbus, T-mobile, KB, Česká spořitelna a další, které se ihned a dobrovolně upsaly k devastaci prostoru, v němž mohly existovat různé názory. Zničí-li tyto weby, těžko si už alternativní názory přečtete jinde.

Natálie Vachatová - Zdravý rozum do života Tweet
Střety zájmů, dvojí metr a absence argumentů

Určitě nějakou metodiku mají, jen není nikde uvedená. Na ně ty jejich řeči o transparentnosti zkrátka neplatí. Z jejich stránek se dozvíme jen to, že na hodnocení dohlíží konspiratori.sk, tedy projekt, který se sám potýká se střety zájmů, dvojím metrem, netransparentností procesů, nekalými obchodními praktikami a absencí argumentů, Nadační fond nezávislé žurnalistiky, kterému chybí to nejpodstatnější – nezávislá žurnalistika, a firma Semantic Visions, která weby zkoumá skrze algoritmy podle svých vlastních zadaných kritérií. Nějaké otázky? Neměly by být, protože zrovna jim bychom věřit měli. Bez podmínek. A bez otázek. Jsou přece často v České televizi, proto máme pocit, že jsou dostatečně důvěryhodní, a to stačí.

Nebudou-li tyto weby, těžko si alternativní názory přečtete jinde

NELEŽ tvrdě zaútočilo na svobodu projevu u nás a už se našlo 150 firem, mezi nimi třeba Glóbus, T-mobile, KB, Česká spořitelna a další, které se ihned a dobrovolně upsaly k devastaci prostoru, v němž doposud mohly existovat různé názory. Nechali se přesvědčit, že jsme hlupáci, kteří si nedokážou poskládat informace dohromady a sami zhodnotit, k jakému pohledu na věc se máme přiklonit. Nejspíš si neuvědomují, že se spolupodílejí na narušení svobodného prostoru a stojí na straně těch, kteří se tak moc bojí názorů lidí, že jim chtějí znemožnit přístup k jakýmkoli jiným než jen oficiálním informacím.

Zničí-li politická neziskovka NELEŽ všechny weby, které postupně zařazuje na svůj seznam, těžko si alternativní názory budete moct přečíst jinde.


Bob Kartous, spoluzakladatel neziskovky NELEŽ:

 • zaštiťuje České elfy, hnutí anonymních aktivistů se svazáckými praktikami, které se aktivně zasazuje o omezování svobody projevu u nás,
 • skrze EDUin se výrazně zasadil o inkluzi českého školství,
 • poradce Jiřího Drahoše,
 • spolupracoval mimo jiné i s kontroverzním Aspen Institutem,
 • nyní ředitel Pražského inovačního institutu. Tento institut z dílny primátora Hřiba bude nově rozdělovat více než půl miliardy korun z evropského operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a další prostředky z implementace krajského akčního plánu těm, kterým uzná za vhodné. Více zajímavostí k tomu, podle jakého klíče a komu bude Kartous přiklepávat peníze, zde.

Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Cenzura a svoboda slova, Normální svět, Nová ideologie, Politické neziskovky

Jeden svět na školách. A ani o jediný názor navíc

Naše děti by se měly ve škole učit, jak mají myslet, ne co si mají myslet. Ředitelé škol, kteří si přizvali Jeden svět na školách od Člověka v tísni, na tuto větu rezignovali. Víc inkluze, multikultury a pravdy Projekt Jeden svět na školách pustí sem tam do světa něco zajímavého, jde ale hlavně a především […]
Přečíst
Cenzura a svoboda slova, Nová ideologie, Politické neziskovky

Jediná správná pravda. Víc jich není. Nějaké pochybnosti?

Politická neziskovka NELEŽ vnikla před rokem a půl proto, aby u nás pomáhala šířit jedinou správnou pravdu a zamezila existenci všech ostatních pravd. Bojují prý s dezinformacemi, ovšem jen s těmi, které jim nevyhovují. Některé informace začínají být nepohodlné. Jako před rokem 1989 Za rok a půl stihla sestavit seznam 19 webů, které zařadila mezi […]
Přečíst
Istanbulská úmluva, Politické neziskovky

Hrozí Barnevernet i u nás?

Dosavadní rozporuplné oficiální důvody odebrání děti Barnevernetem: – Devítiletou holčičku předali do náhradní péče, protože chodila do školy smutná, jelikož měla strach o zdraví své vážně nemocné babičky. – 2,5měsíční holčičku odebrali proto, že nenavazovala dostatečný oční kontakt s rodiči. – 5 dětí včetně 3měsíčního dítěte bylo proto, že rodina byla příliš věřící. Odebrali jej […]
Přečíst
Normální svět

Příliš většinový Oscar – ideologie místo umění

Od roku 2024 začnou platit nová pravidla pro udílení Oscarů – pokud film nebude dost menšinový, Oscara nově nedostane. Oscar už není to, co dřív, dnes nejde o umění, ale ideologii. Platit dřív, Oscara by nikdy nezískal například film: Kmotr – protože příběh filmu se netočí kolem žen, etnických menšin, LGBTQ+ komunity nebo lidí s […]
Přečíst
Normální svět

Být dnes mužem? Děkuji, nechci!

Nezbavujme se světa, v němž lze beztrestně pochválit ženě úsměv. Nedělejme z Marka Ebena devianta jen proto, že pochválil někomu krásné nohy. Nezabíjejme chuť mužů být galantní a pozorní. Tweet Galantnost není sexuální obtěžování Pamatuji si, jak jsem kdysi četla o tom, že se muži v USA už pomalu bojí ženě otevřít dveře, pochválit vzhled […]
Přečíst
Nová ideologie, Politické neziskovky

Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který má podle vlastních slov pomáhat při šíření svobodných, názorově pluralitních a společensky důležitých informací, zveřejnil svou výroční zprávu. V té najdeme mnoho štědře podpořených projektů, které ale postrádají to hlavní, čím se sami ohánějí – názorovou pluralitu. Nadační fond nezávislé žurnalistiky má prý pomáhat šířit svobodné, názorově pluralitní a společensky […]
Přečíst
Politické neziskovky, Uprchlíci

Jak se vozí uprchlíci – příběh lodi Sea Watch 3

Kapitánka Carola Rackete nasedne na loď a dopluje k pobřeží Libye, kde jí u pobřeží plave 42 uprchlíků. Ty naloží a úspěšně míjí pobřeží Libye a Tunisu, kde dostává povolení Afričany vyložit. Rozhodne se, že je nedopraví do Německa, ačkoli město Marburg prohlásilo, že je ochotno migranty přijmout, konec konců jedná se o německou neziskovku, […]
Přečíst
Cenzura a svoboda slova

Nemlčme, jinak už brzy neřekneme nic

Slovo jako teroristický čin Evropská komise se rozhodla zahrnout nenávistné verbální projevy (tzv. hate-speech) mezi ty nejhorší – přesně tedy „zvlášť závažné“ – trestné činy. A média, tedy ta „správná“ mainstreamová, mlčí. Pokud by prošel návrh na zařazení verbálních projevů mezi zvlášť závažné trestné činy Evropským parlamentem, z každého z vás, kdo jste stál na straně […]
Přečíst
Normální svět

Zhoubná nová etika

Středobodem světa se stal ublížený člověk a řešením má být již mnohými vyzkoušená rovnost. Je to nyní sociálně nejpodporovanější kult, který vede jen k tomu, že být obětí se nyní stává nejpohodlnější pozicí, která navíc přináší velké množství výhod. Názvy matou. Tzv. hatespeech, stejně jako fact-checking, nejsou nic jiného než nástroje cenzury. A cenzura není […]
Přečíst

Komentáře

 1. Jiri napsal:

  Mě jejich kecy nezajímají, mám na všechno svůj názor a nenechám se oblbovat médii.

  1. Richard napsal:

   Bohuzel to nestaci. Takove informace je nutno dostavat mezi lidi, neprilepene k mobilu.
   Pusobeni Kartouse mne naplnuje hruzou. Tento vsespasitel je zapojeny do kdejake lumparny PaL smeru.

Napsat komentář