Bílý heterosexuální stárnoucí muž

Autor: 0 Komentářů
Natálie Vachatová - svoboda slova a politické neziskovky - starý muž
Fanatismus vede k horším následkům, než samotný původní jev

Tuhle jsem četla, jak v Americe mají novou módu. Movité a vzdělané bělošky si u drahé večeře moderované dvěma ženami černošského a indického původu (smím to ještě vůbec takhle dneska psát?) povídají o rasismu. Nejde o obecné povídání, mluví o tom, zda se během všech situací chovají ke všem bez předsudků a stejně. Cílem je přiznat si, že se jako bílé Američanky aktivně podílejí na udržování bílé nadvlády. Bílá nadvláda…

Smysl demokracie je ve vládě většiny, která respektuje práva menšiny. A za mě je naprosto v pořádku, když si menšina neprosadí v každé situaci své zájmy.

Překračuje to všechny rozumné meze

Žijeme v době, kdy český Nejvyšší soud v šátkové kauze překroutil ustanovení antidiskriminačního zákona a vykládal je ve prospěch žalobkyně, protože musíme tolerovat náboženskou rozmanitost. A to v době, kdy práva menšiny a honba za rovné příležitosti překračuje veškeré rozumné meze. Smysl demokracie je ve vládě většiny, která respektuje práva menšiny. A za mě je naprosto v pořádku, když si menšina neprosadí v každé situaci své zájmy.

Fanatismus vede k horším následkům, než samotný původní jev

"Tihle bílí staří heterosexuální muži by měli přestat mluvit do dnešního světa, protože v něm teď musí žít mladí progresivní lidé"

Když byl pan Stanislav Křeček jmenován ombudsmanem, měli jsme možnost přečíst si množství ostrých útoků na jeho adresu. Jeden z nich mě zaujal. Na Twitteru nějaký mladík napsal, že tihle bílí staří heterosexuální muži by měli přestat mluvit do dnešního světa, protože v něm teď musí žít mladí progresivní lidé.

Sympaticky rebelská volba

Ačkoliv úřad ombudsmana vnímám jako vcelku zbytečnou věc, volba pana Křečka mi přišla sympaticky rebelská. Byl to symbolický boj, který z mého pohledu vyhrál představitel toho, komu dnes říkají „bílý heterosexuální stárnoucí muž“.

Úřad ombudsmana není politická neziskovka

Ten se nechal slyšet, že nechce úřad ombudsmana vést jako neziskovku a že v České republice nemáme problém s rasismem a zatím se jeho slova potvrzují. Třeba se ta vychýlená ručička vrátí zas o kousek zpět do svého středu. Málokdy se totiž zrodí více nenávisti a zloby než při pocitu nespravedlnosti, který čím dál častěji může začínat pociťovat většina. 

Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Cenzura

Nemlčme, jinak už brzy neřekneme nic

Slovo jako teroristický čin Evropská komise se rozhodla zahrnout nenávistné verbální projevy (tzv. hate-speech) mezi ty nejhorší – přesně tedy „zvlášť závažné“ – trestné činy.

Pokračovat »